Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. OK, rozumiem

O fundacji

Fundacja I SEE YOU powstała w lipcu 2016 oku. Siedziba mieści się w Gdańsku jednakże zasięg działania obejmuje niemalże cały świat, między innymi Wielką Brytanię, Niemcy, Kanadę czy Stany Zjednoczone. Fundacja ma na celu szeroko pojętą pomoc osobom z dysfunkcją wzroku oraz ich rodzinom w codziennym funkcjonowaniu. Przez swoją działalność dąży do niwelacji barier zarówno architektonicznych jak i społecznych, adaptacji czyli dostosowania obiektów czy stanowisk dla osób z dysfunkcją wzroku. Prezesem Fundjacji jest Osoba z dużym uszczerbkiem analizatora wzroku, która całe swoje życie poświęciła badaniom dotyczącym funkcjonowania niewidomych i słabo widzących w naszym kraju oraz za granicą. Spostrzeżenia i wyniki badań zdecydowały o stworzeniu Fundacji o takim właśnie charakterze.

Marcelina Hernik
Prezes Fundacji
Mgr Pedagog, Nauczyciel Akademicki, Trener- Animator

Jestem osobą ze znacznym stopniem niepełnosprawności z tytułu dysfunkcji wzroku. Od urodzenia miałam problem z widzeniem . Kłopot z rozróżnianiem zbliżonych kolorów, trudności w czytaniu i rozpoznawaniu własnego pisma. Z czasem potykałam się o niemałe przedmioty, nie dostrzegałam stopni czy nierówności oraz przeszkód na drodze aż do momentu nie rozpoznawania osób i miejsc. Prawidłowa diagnoza została postawiona dość późno, bo już w dorosłym wieku zbyt późno by móc cokolwiek zdziałać w leczeniu. Całe swoje życie toczyłam walkę o poprawę swojego codziennego funkcjonowania o wyrównywanie szans w edukacji w instytucjach czy w pracy zawodowej. Doświadczyłam wielu przykrości i niejasnych przepisów prawnych, będących nieprzychylnymi dla osób niepełnosprawnych. Dzięki samozaparciu i wielu trudnym doświadczeniom życiowycm zdecydowałam się to zmieniać. Chcę aby Fundacja I SEE YOU działała przeciw wykluczeniu społecznemu osób niewidomych. Chcę edukować narody całego świata, że niewidomi czy słabo widzący są wartościowymi osobami, zdolnymi do samodzielnej egzystencji, do edukacji i pracy na najwyższym poziomie. Będę szkolić i tłumaczyć jaką codzienną walkę toczy każda osoba z dysfunkcją wzroku. Będę dążyć do kompleksowego wsparcia osób niewidomych i słabo widzących . Począwszy od samoobsługi przez edukację, autoprezentację, rehabilitację do uzyskania odpowiedniego stanowiska pracy i całkowitej samodzielności. Żyję po to, by widzieć i pokazywać świat innym.

Daniel Brzeski
Fundator

Z uwagi na wielopokoleniową działalność turystyczno- hotelarską od najmłodszych lat miałem styczność z osobami niepełnosprawnymi, które odbywały w naszych ośrodkach kolonie czy turnusy rehabilitacyjne. Widziałem choroby i nie do opisania krzywdę ludzką, z którymi borykali się nasi kuracjusze. Zawsze s tarałem, się im jakoś pomóc, żeby chociaż na chwilę zapomnieli o swoich dolegliwościach i poczuli się lepiej, normalniej podczas pobytu na turnusie. Kupowałem coraz to nowsze i lepsze sprzęty oraz zatrudniałem wykwalifikowaną kadrę rehabilitantów aby ulżyć osobom niepełnosprawnym w cierpieniu i pozwolić odpocząć opiekunom. Za każdym razem podczas turnusów towarzyszyły mi skrajne emocje. Empatia i współczucie ale także złość na bezradność. Podziwiam walkę, determinację oraz niezwykłą wolę życia osób niepełnosprawnych, których los być może już nigdy się nie odmieni. Szczególną troską zawsze darzyłem osoby niewidome i słabo widzące. Niejednokrotnie zastanawiając się jak one funkcjonują jak sobie radzą w codziennym życiu. Jak odnajdują się w rzeczywistości której tak naprawdę nie widzą. Osoby z dysfunkcją wzroku zmuszone są pamiętać swoje trasy, które mogą być poddawane modernizacją czy zmianom organizacji ruchu i jak wtedy radzi sobie taka osoba. Te wszystkie pytania , ciekawość a przede wszystkich chęć pomocy zdeterminowały mnie do wspierania osób z taką niepełnosprawnością. Chcę pomagać osobom niewidomym i słabo widzącym w tej trudnej i niestety niedostosowanej rzeczywistości. Chcę być ich oczami.